Co znamenají technické parametry žárovky?

Průvodce při výběru LED žárovky.

Pro mnohé spotřebitele, jsou některé parametry žárovek neznámým pojmem. V tomto článku vysvětlíme, co tyto parametry znamenají a jak jsou důležité při výběru žárovky nebo svítidla.

Závit (typ)
Úplný základ je typ závitu. Je mnoho druhů závitů a patic. Nejčastěji používané jsou v domácnostech typy E27 a E14, a takzvané bodové GU10. Aniž byste znali typ závitu, nekupujte žárovku.

typ-zavitu-led-zarovky

Napětí (V)
Velká většina LED žárovek funguje na 220V, střídavý proud. Při koupi žárovky je třeba si všímat i napětí. V poslední době je na trhu více možností jsou to 12V nebo 24V LED žárovky s klasickým závitem E27 nebo E14, používaných například v karavanech nebo fotovoltaice.

Spotřeba (W)
Velmi důležitý parametr je celkový příkon udávaný ve Watt-ech. To znamená údaj, kolik žárovka reálně spálí energie. Údaje na energetickém štítku, nejsou indikátorem spotřeby. I energetická třída G, může mít nižší spotřebu, než třída A.

Tvar žárovky (kód)
Tvar žárovky je orientační kód, který nám písmeny říká jaký tvar má žárovka a číslicemi naznačuje jeho velikost v průměru. Například klasická žárovka má označení A60, kde označení A definuje tvar žárovky a 60 znamená průměr v mm. Například kulatá žárovka má označení G. V případě, že máme v průměru 12,5cm žárovku, bude mít označení G125

tvar-led-zarovky

LED zdroj (typ)
Tento údaj vám říká, jaký typ LEDky je uvnitř žárovky. Mohou být použity různé technologie, ale nejčastějším typem jsou SMD a filament LED. Nejlevnější jsou SMD LED, jsou jako malé čipy ve velkém množství umístěny na základní desce. Vyzařování je proto největší právě směrem ke spodku banky. Filament LED je novější technologie, která používá svítící vlákna. Existují nekonečné možnosti tvarů těchto vláken. Filament LED žárovky dosahují vyšší světelné účinnosti, i díky tomu, že světlo je vyzařováno do všech směrů.

Teplota (K)
Velmi důležitý údaj je teplota světla udávaná v kelvinech (K). U žárovek se můžeme setkat s hodnotami od 1200 do 8000. Pro představu hodnota 10000K je barva, jako jas modré oblohy. Hodnoty kolem 7000K označujeme jako studená bílá. Teplá bílá je v pásmu pod 3000K.

kelvin-teplota-barev-spektrum-led-zarovky

teplota-svetla-kelvin

Lumeny (lm)
důležitým údajem o svítivosti žárovky jsou Lumeny. Lumen(lm) je jednotka světelného toku. Rozdíl mezi jednotkami lumen a lux je v tom, že lux bere v úvahu plochu, na kterou se šíří světelný tok. Tok 1 000 lumenů, soustředěný do plochy jednoho čtverečního metru, osvětlí tento čtvereční metr osvětlením 1 000 luxů. Stejných 1 000 lumenů, rozložených na deset čtverečních metrů, produkuje tlumenější osvětlení pouhých 100 luxů. Matematicky, 1 lx = 1 lm/m2

Index podání barev (CRI)
Je to stupnice podání barev, uvedená v hodnotách od 0-100. Pod umělým osvětlením, jako jsou LED žárovky, vypadají barvy jinak, při různých indexech. Nejvyšší číslo 100 je nejvěrnější podání barvy, barva působí jako pod jasnou oblohou. Čím nižší číslo, tím větší odchylka od reálných barev. Standardní LED mají CRI80, to je světlo vhodné do každého pokoje. Specializovaná pracoviště, již vyžadují věrnější podání barev CRI90+

index-podani-barev-cri

Energetická třída (A-G)

Některá svítidla a všechny žárovky od 2000K výše, mají nové energetické štítky, které označují kategorii v abecedním pořadí od A po G. Energetické štítky vstoupily v platnost v roce 2021. Štítek s hodnotou A má nejvyšší účinnost, naopak štítek s hodnotou G má účinnost nejnižší . Štítek uvádí také spotřebu energie při tisíc hodinách v kWh. Právě toto je směrodatná informace u dekorativních LED žárovek s reálně nízkou spotřebou, ale s nízkou účinností. Na obrázku je první nový a druhý starý štítek, stejného výrobku.

363-32_1363-32_rev1