Jakými způsoby nejlépe osvětlit terasu nebo pergolu

Kdo má to štěstí a má terasu, pergolu, nebo jen větší balkon, ten ví, jak příjemné večerní posezení tato část budovy nabízí. Říká se, že nejdůležitější výbava automobilu v noci, jsou světlá. Podobně je to i na terase, dokonalý relax po setmění dokáže navodit správně zvolené osvětlení. Osvětlit terasu lze několika způsoby.

1. Klasika a základ, zabudovaná venkovní svítidla:

Prvním z nich, je pevně zabudované osvětlení ve zdi nebo stropě, které plní funkci základního osvětlení. Existuje nepřeberné množství typů a tvarů, takže vybrat si nebude snadné. Tohle osvětlení by mělo být dostatečně silné, abyste po setmění mohli vykonávat ledajakou činnost, od přípravy jídla až po čtení knihy. Takové osvětlení terasy, pergoly, nebo altánku nenadchne, ale ledajaké světlo je lepší než úplná tma. Ale pojďme si představit jiné možnosti, které se nám osvědčily.

svitidla-na-terasu-nebo-balkon

 2. Vnejší lampy a samostatně stojicí svítidla:

Všechna exteriérová svítidla musí být odolná vůči povětrnostním podmínkám. Na terase, v altánku nebo v pergole používáme svítidla s krytím vůči vodě minimálně IP44. Výhodou samostatně stojacích lamp je vysoká odolnost vůči vodě, specifický design a možnost snadného přemístění svítidla kdekoli na terase. Nevýhodou, těchto lamp je nutnost ukotvení proti větru. 


designove-venkovni-svitidla-terasa-altanek-pergola-osvetleni

venkovni-lampy-svitidlo-na-terasu-nebo-do-pergoly

 3. Ratanová závěsná stínídla - skandinávská elegance

Exteriérová ratanová stínítka z umělého ratanu jsou oblíbená, díky nápaditému designu, který ladí se zahradním nábytkem. Na výběr je mnoho tvarů a velikostí pro každý typ architektury. Stínítko doporučujeme vybavit pěknou dekorativní LED žárovkou, která by měla mít teplotu světla kolem 2000 kelvinů. Večer chceme venku na terase relaxovat, ne simulovat den.svitidla-na-terasu-do-pergoly-stinidla-zvesne-venkovni

svitidla-designove-stinidlo-linde-na-terasu-do-altanku-pergola

4. Světelný řetěz s dekorativními žárovkami - ve stylu Provence

Doporučuje každý, kdo někdy seděl večer na terase u Azurového pobřeží a vychutnával sklenku vínka pod množstvím žárovek. V jednoduchosti je krása, stačí jen kvalitní kabelové svítidlo s objímkami E27 a vhodné dekorativní LED žárovky. Pro příjemný pobyt na terase, používejte žárovky nízkého výkonu maximálně do 350 lumenů, ideální s možností stmívání. Pro dokonalý relax, použite co nejteplejší odstín s minimem modrého spektra, kolem 2000 kelvinů. Modré spektrum světla přitahuje hmyz a navíc zabraňuje tvorbě melatoninu, který je důležitý pro dobrý spánek. Skuste naše nezávadné žárovky.

luxusni-svitidlo-zarovky-na-terasu-pergola

zarovkovy-svetelny-retez-na-terasu-vnejsi

5. Drobné světelné dekorace

Večerní pohodové světlo na terase, v altánku nebo pergole, lze vykouzlit i drobnými světelnými dekoracemi. Zejména tam, kde jsou poměry stísněné jako je balkon nebo menší terasa je přímo nezbytné použít menší světelné dekorace. Patří sem i oblíbené lucerny, světelné girlandy, solární světýlka a mnoho dalšího. Fantazii se meze nekladou, kombinací jednotlivých prvků nic nezkazíte, nakonec každé světlo lze vypnout.

solarne-osvetleni-lucerny-na-terasu-vnejsi

solarne-osvetleni-lucerny-na-pergolu

6. Samostatné designové LED žárovky

Jednoduché a elegantní řešení, které se hodí ke každému typu architektury, stačí spustit ze stropu, trámu nebo stěny. Díky speciálním kabelovým svítidlům do exteriéru, budou žárovky chráněny vůči vodě. Stačí si zvolit z nesčetných možností tvarů a designů. Pokud se bojíte rozbití skla na otevřené terase, existují odolné dekorativní designové žárovky s baňkou z polykarbonátu. Opět platí, čím teplejší světlo, tím lépe pro Vás a Vaše zdraví.

dekorativni-led-zarovky-design

dekorativni-led-zarovky

Galerie nápadů

svetelny-retez-venkovni-osvetleni-terasy-praha

osvetleni-na-terasu

zarovkovy-svetelny-retez-se-zarovkama

osvetleni-pergoly-na-terase

svitidlo-pod-slunecnik-na-terasu